Mons Røisland videre til Big Air-finalen!

Mons Røisland videre til Big Air-finalen!

Forholdene i gårsdagens kvalifisering gjorde det vanskelig for flere av kjørerne, men Mons Røisland klarte å lande to runs som tok han til finalen.

- Det var en veldig utfordrende dag å kjøre på, og jeg er fornøyd med å komme meg gjennom. Nå er er neste finalen og jeg er klar for dra på der, sa Mons Røisland etter kvaliken.

Big Air-kvalifiseringen var delt opp i 2 heats hvor utøverne fikk 3 runs hver. De fem beste fra hvert heat gikk videre til finalen. Big Air-kvalifiseringen i heat 1 var preget av regn, snø og vind, og det var vanskelige forhold. Mons Røisland tok seg videre fra heat 1, mens Marcus dessverre havnet utenfor finaleplass. Han lå lenge på en 5. plass, men mot slutten av heatet ble det satt en Backside18 som dessverre bumpet Marcus ned på en 6. plass.

- Veldig kjedelig med været og at Marcus havnet utenfor finaleplass! Jeg er veldig stoka for Mons da, som lander to solide triks og tar seg inn i finalen. Mons har et skikkelig konkurransehode som takler dette stresset veldig godt, sa landslagstrener, Morten Kleivdal etter første heat. 

Bendik Gjerdalen, Øyvind Kirkhus og Stian Kleivdal var i heat 2, men dessverre holdt det ikke helt. Heatet ble stoppet flere ganger grunnet dårlig vær og tåke, men de fikk fullført og Bendik Gjerdalen var kun en plass unna finalen.

Øyvind Kirkhus var tilbake fra skaden han pådro seg under treningen til Slopestyle og fikk med det sin VM-debut. 

- Det er deilig å være tilbake igjen etter fallet jeg hadde i trening til kvalifiseringen i slopestyle. Dessverre var det dårlig vær og krevende forhold i dagens kvalifisering i Big Air så jeg fikk ikke landet det jeg ville, men jeg er glad for å komme meg helskinnet igjennom, sa Øyvind Kirkhus etter kvalifiseringen.

Kvalifiseringen for kvinnene måtte avlyses etter to runs grunnet tåke, og dermed ble formatet endret til best av 2 runs. Hanne Eilertsen og Bettina Roll landet begge sine runs, men det holdt dessverre ikke til finaleplass. For Bettina Roll ble dette hennes landslagsdebut. 

- I dag var ingen lett dag å være snowboardkjører på, og det ble dessverre for vanskelige forhold. Vi hadde håpet på flere til finalen, og flere av kjørerne hadde runs som ville tatt de til finalen om ikke forholdene hadde satt en stopper. Også kjedelig at resten av kvalifiseringen for kvinner ble avlyst, det kunne vært spennende å se hva jentene hadde sendt på siste run, sa landslagstrener, Morten Kleivdal om gårsdagens kvalifisering. 

Finalen i Big Air ser du søndag fra kl. 09.25 på Viaplay og Vsport+ om alt går etter planen!

Se så mye annet spennende!

Recap Norgesmesterskap Slopestyle & Big Air Hemsedal 2025
9.4.2025
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Recap Norgesmesterskap Slopestyle & Big Air Hemsedal 2025

5.-6. april var det endelig klart for NM i slopestyle og big air i Hemsedal! Les recap her

Vert Attack 2025
8.4.2025
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Vert Attack 2025

Det er klart for Vert Attack – flere norske er med.

Junior VM SBX
8.4.2025
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Junior VM SBX

Det er klart for VM i snowboard cross

Slik blir NM-helgen i Hemsedal 2025!
28.3.2025
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

Slik blir NM-helgen i Hemsedal 2025!

Her finner du all info om årets høydepunkt på snowboard

NESTE EVENT SNOWBOARD: NM i slopestyle & big air Hemsedal
25.3.2025
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

NESTE EVENT SNOWBOARD: NM i slopestyle & big air Hemsedal

Finn påmelding til NM i slopestyle & big air Hemsedal 5.-6. april her!

World Rookie Tour finale
25.3.2025
Ikon brettIkon brettIkon brettBrettforbundet logo symbol

World Rookie Tour finale

Det er klart for finale i World Rookie Tour – her er de norske som er med

alle artikler