Andreplass og OL-billett til Sandbech!
Ståle Sandbech leverte et kunststykke av et run i Laax Open, og sikret Norge en fjerde kvoteplass i OL.
– Det er deilig når det sitter. Jeg skal ikke lyve, jeg har slitt litt med formen i det siste og har ikke helt funnet godfølelsen, sa Ståle til VG etter konkurransen.
Seieren gikk til Sean Fitzsimons og tredjeplassen til Jake Canter - begge fra det amerikanske laget. Finalen ble sendt direkte på TV2, med Andreas Wiig og landslagsutøver Bendik Gjerdalen i studio.
Se sendingen her!

Sandbech har vært ute med både covid-sykdom og skadetrøbbel hele starten på sesongen, og kommer tilbake med et smell. Etter konkurransen kom også nyheten om at han vil bli tilbudt den siste billetten til OL.
– Jeg har jo fått bekreftet at jeg får plass nå, så jeg må tenke litt på det. Jeg har ikke bestemt meg for om jeg velger å dra eller ikke.

Kjørerne fikk servert Laax på sitt beste, med med strålende sol og perfekte forhold i parken. Laax Open også kjent for å være favoritt-stoppet i verdenscupen, med mange kreative elementer som stiller krav til allsidighet. Det passer den mest rutinerte kjøreren i feltet bra.
– Landslagskapteinen måtte redde vår siste kvoteplass i OL! Når Ståle er i slaget så er han en av de beste konkurransekjørerene i verden. Det var veldig bra at han fikk full klaff her i Laax, så vi fikk en tredje OL plass til Kina, sier Sportssjef i Brettforbundet Per iver Grimsrud.
Marcus Kleveland kvalifiserte seg også til finalen, men trynet på hoppet i begge run. Når den regjerende verdensmesteren lander de beste triksene sine skikkelig, er det vel strengt tatt ingen i feltet som har repertoaret til å slå han. Dessverre har ikke sesongstarten stått til forventningene, men heldigvis gjenstår de viktigste konkurransene.

Foto: Dasha Nosova
Austaske Tess Cody stakk av med seieren blant damene, mens Anna Gasser og Anika Morgan tok andre- og tredjeplassen. Hanne Eilertsen stilte også til start i Laax Open, men gikk dessverre ikke videre fra semifinalen i går. Hun har likevel sikret seg plass i OL-sirkuset, og blir å se i Beijing i februar.
Neste stopp er nå X Games Aspen neste uke, der Sandbech, Kleveland, Røisland og Tischendorf skal skal være med.